بنتونیت و کاردبرد آن

بنتونیت از جمله مواد معدنی است که کار برد های فراوانی در صنایع گوناگون دارد که از آن جمله می توان به گل حفاری، چاه ارت ، سد و استخر سازی ، به عنوان پرکننده و فیلر در بسیاری از صنایع همچون کاغذ سازی و رنگ و پاک کننده ، صنایع سرامیک سازی ، در بخش کشاورزی و دفع آفات نباتی ، داروسازی ،گرانوله و یا گلوله کردن در غذای حیوانات ، تصویه آب،آتش نشانی و … اشاره کرد که تنها بخشی از کاربردهای بنتونیت محسوب می گردند.

Picture1

اما به چه دلایلی بنتونیت این حجم وسیع از کاربرد ها را دارد. بنتونیت بدلیل ساختار مولکولی ویژه خود دارای خواص منحصر بفردی است. خاصیت تورم پذیری ،خمیری شدن،چسبندگی ، و جذب بالای آب و … گوشه ای از خواص فیزیکی بنتونیت است.
اگر بخواهیم انواع بنتونیت را دسته بندی نماییم، میتوانیم آن را در سه دسته کلی طبقه بندی نماییم که هر یک در صنایع مختلفی کاربرد دارند.

۱- بنتونیت کلسیم دار
این نوع از بنتونیت به عنوان ماسه ریخته گری ،جذب کننده انواع روغن و گریس ،در پروسه فیلتراسیون و تصفیه و از نوع خاص آن برای غذای دام و حیوانات اهلی استفاده می گردد.
۲- بنتونیت سدیم دار
بنتونیت سدیم دار فراوانی بیشتری نسبت به بنتونیت کلسیم دار دارد و برای گل حفاری در صنایع نفت و گاز ،چسب ماسه برای ریخته گری ،گندله سازی در صنایع فولاد ،غذای حیوانات و برای شمع زنی و همچنین سد سازی و ساختمان در صنایع عمرانی کاربرد دارد.

۳- مونت موریونیت معرو ف به خاک اسیدی

از بنتونیت با مونت بالا برای کف لانه های حیوانات خانگی و خاک گربه استفاده میشود ،جاذب گریس و روغن ،روان کننده ،ناقل رنگ و … مورد استفاده قرار می گردد .
بنتونیت کلسیم دار و بطور کل خاکهای طبیعی فعال بیشتر بدلیل خواص جذب کنندگی بالا و همچنین کاتالیزور بودن در صنایع مختلف شیمیایی و خواص کاتیونی و بالاخره چسبندگی ارزشمند محسوب می شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *